Whit Friday
Oldham & Saddleworth
Date of next contest 9th June 2017

 

 

Brass band graphic

 

 
 

2016 Main Prizes (Open to all bands)

Friday 20th May 2016

Please note that this information is accurate as far as is known but no liability is accepted for any errors.

Note: Figures in red are last or previous year's (this year's t.b.a.)

Venue Start Last Sign-In Adjudicator Prize-Money
Delph 4.15pm 10.30pm Mike Kilroy 1st: £1000  
        2nd: £750  
        3rd: £400  
        4th: £300  
        5th: £250  
        6th: £200  
        7th: £150  
        £150 Non-championship
        £30 Soloist prizes
        £40 Best bass section
        £30 Best trombone section
 
Denshaw 4.00pm 10.45pm A. Holdsworth 1st: £1000  
        2nd: £600  
        3rd: £400  
        4th: £200  
        £40 Best bass section
        £100 Best non-UK band
        £100 Spot prize available to bands booking in between 8:00 and 9:30 pm
 
Diggle 4.15pm 10.30pm Simon Kerwin 1st: £800  
        2nd: £500  
        3rd: £400  
        £100 Unregistered or scratch band, which has not won one of the top three prizes;
        £60 Best bass section
        £30 Soloist prizes
        £30 Best instrumentalist (not in Championship Section band)
        £50 Best band on march
 
Dobcross 4.00pm 10.00pm Alan Widdop 1st: £800 David Horsfield had to withdraw at the last minute as adjudicator.
        2nd: £500  
        3rd: £400  
        £10 First band to play
 
Friezland 4.30pm 10.30pm T. Newbigging 1st: £200 Contest restricted to 3rd/4th section & youth
        2nd: £100  
        3rd: £50  
        4th: £25  
        £25 Solo cornet
        £25 Bass section
 
Greenfield 4.00pm 10.00pm Chris Wormald 1st: £1000 Registration opens for entries at 3.45
        2nd: £750  
        3rd: £500  
        £100 Entertainment prize: 1st
        £50 Entertainment prize: 2nd
        £50 Best overseas band
        £100 Solo cornet
        £50 Solo euphonium
 
Grotton 4.00pm 10.00pm Stephen Tighe 1st: £700  
        2nd: £350  
        3rd: £150  
        4th: £100  
 
Lees & 4.30pm 10.00pm Alan Fernie 1st: £500  
Springhead       2nd: £250  
        3rd: £150  
        £25 Best cornet
        £25 Best euphonium
 
Lydgate 4.00pm 10.30pm Derek Southcott 1st: £850  
        2nd: £450  
        3rd: £250  
        £75 Best unregistered/scratch band
 
Scouthead & Austerlands 4.15pm 11.00pm Jonathan Pippen 1st: £800  
      2nd: £400  
        3rd: £300  
        4th: £200  
        £30 1st band to play
        £50 Best bass section
        £25 Best sop cornet
        £25 Best soloist (other than sop cornet)
 
Uppermill 4.00pm 10.30pm David Marshall 1st: £1000  
        2nd: £300  
        3rd: £250  
        4th: £200  
        £30 Best euphonium

Other prizes for best soloists, deportment etc.  Some contests offer prizes for the first band to play.